خرید بک لینک
لوح تقدیر | تقدیرنامه
جعبه جیر لوح
رزرو آنلاین هتل خارجی
خرید سکه ساکر استارز
دانلود رمان
رزرو آنلاین هتل خارجی
عینک افتابی اصل
نسیم آسایش لابی من
لوله استیل
سایت همسریابی
بزرگترین وبلاگ تغذیه و سلامت

بزرگترین وبلاگ تغذیه و سلامت

بزرگترین وبلاگ تغذیه و سلامت

10 میان وعده ی سالم و چند نکته
در انتخاب ميان وعده ها حتما وسوسه مي شويم، چه در مقدار وچه در نوع آن. هرگز نبايد قانع شويم وقت نداريم و سراغ ميانوعده هاي آماده که سرشار از کالري مازاد براي بدن و چربي هاينامطمئن  هستند، برويم. گهگاه ايرادي ندارد، ولي عادتکردن پُر از اشکالاست.
ميان وعده ها با توجه به نوع انتخاب ما مي تواند خوب و يا بد باشد. مامي توانيم گرسنه بمانيم و تا وعده ي غذايي اصلي بعدي چيزينخوريم و يا مي توانيم ميان وعده هاي پُرانرژي را انتخاب کرده وخيلي سريع وزن مان را افزايش دهيم و شايد هم با انتخاب يک ميان وعده يمناسب و سالم از گرسنه ماندن فرار کرده و بدون نگراني ازافزايش وزن، از خوردن لذت ببريم!

بهتر است به دقت به ميان وعده ي خود اهميت داده و با محاسبه ي واحدهايگروه هاي غذايي، ميان وعده اي شامل کمي پروتئين باچربي کم و فيبر فراوان را انتخاب کنيم. نکته ي تستي آن، ميوه وسبزي فراوان، غلات کامل و شکر کمتر است!
و اما 10 نمونه از ميان وعده هاي خوشمزه

1- دو تکه نان(درست شده از غلات کامل)، مقدار کمي کره ي بادامزميني(نصف قاشق غذاخوري) و مقدار کمي پنير، قديما بهش ميگفتند لقمه!

 

2- يک عدد سيب سفت رنده شده، کمي گلاب و زعفران و يک نوک قاشقشکر، اين هم فالوده ي  سيب، نوش جان. البته جويدن سيب به تنهايي،هم باعث آرامش اعصاب مي شود و هم دندان ها را تميز مي کند، فقط يادتانباشد گازهاي کوچک بزنيد و آهسته بجويد.

 

3- نصف ليوان شير(خصوصا کم چرب)، کمي(نصف قاشق چاي خوري)پودر چهارمغز و يک اسکوپ بستني! معرکست! فقط روزي اينميان وعده رو انتخاب کنيد که هوا گرم تر و فعاليت شما بيشتراست.

 

4- مخلوطي از سبزيجات: کاهو، هويج رنده شده، ذرت(يک قاشق مرباخوري)،روغن زيتون يا  پنج شش عدد زيتون(سعي کنيد شور نباشد)،آبليمو يا هر ترشي اي که دوست داريد(مراقب مقدارش باشيد، چوناگر زياده روي کنيد، حتما دچار ضعف مي شويد و دوباره شروعمي کنيد به خوردن!)

بهتر است به دقت به ميان وعده ي خود اهميت داده و با محاسبه ي واحدهايگروه هاي غذايي، ميان وعده اي شامل کمي پروتئين باچربي کم و فيبر فراوان را انتخاب کنيم

5- يک عدد ميوه ي تپل! به طور معمول و عادي خود ميوه به آب ميوهارجح تر است! فيبر فراوان آن را  فراموش نکنيد؛ هم  سيرتاننگه مي دارد و حرکات روده ها را تنظيم مي کند.

 

6- يک ليوان پف فيل، آن هم با طعم دلخواه، فقط حواس تان به طعمپنيري باشد که کالري بالايي دارد.

 

7- يک کاسه ي کوچک عدسي همراه گلپر و کمي(يک قاشقچاي خوري) روغن زيتون. حواس تان باشد چيز ديگري مثلپياز داغ و سيب زميني، زيرابي نرويد!

 

8- سه قاشق ذرت، دو سه عدد قارچ، کمي روغن زيتون، نمک و ادويه.البته جاي روغن زيتون مي توان يک قاشق غذاخوري ماست آن هم از نوعمتوسط چربي وکمي سبزي معطر ريخت! جاي ما خالي!

 

9- شير نصف ليوان، دو عدد خرما ، کمي پودر چهار مغز.

 

10- يک برش کوچک از يک کيک خانگي.

و  ...........


چند نکته ي خيلي مهم

* در انتخاب ميان وعده ها حتما وسوسه مي شويم، چه در مقدار وچه در نوع آن. هرگز نبايد قانع شويم وقت نداريم و سراغ ميانوعده هاي آماده که سرشار از کالري مازاد براي بدن و چربي هاينامطمئن هستند، برويم. گهگاه ايرادي ندارد، ولي عادت کردنپُر از اشکال است.

 

* زيبايي اهميت ما به خودمان اين است که در زماني که وقت داريم، برايزماني که وقت نداريم برنامه ريزي کنيم و ميان وعده ي مناسب را در ظرفيکوچک، مناسب به محلي که مي رويم آماده کنيم، مثلا در هنگامکار يا خريد نمي توانيم مخلوط شير و بستني ببريم، ولي يک لقمه يا ظرفکوچکي که مخلوطي از سبزيجات در آن است، هم خستگي امان را بهدر مي کند و هم کلاس مان بالاتر مي رود!!!

 

* هرگز تسليم جمله ي "بابا حوصله داري ها" نشويم، چون بهاحتمال زياد بسياري با شنيدن تصميم جديد شما براي حفظ سلامتي اتان،اين جمله را بلند يا آهسته خواهند گفت، در عوض با ممارست شما اينجمله را بسيار مي شنويد "خوش به حالت!"

 

* خجالت نکشيم که از کيف مان ميان وعده ي خود ساخته مان را در آوريم،همان طور که اگر يک ميان وعده آماده باشد، هرگز خجالت نميکشيم! کافي است مدتي اجرا کنيم، به زودي يک فرهنگ مي شود.

 

* و يادمان باشد اگر جايي را سراغ داريم که ميان وعده هاي تازهوسالم در اختيار مشتري قرار مي دهد، حتما از بهداشت آن خاطر جمعباشيم!

like
امتياز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:51 توسط jalal |

۱۰ خاصیت معجزه آسای آب در حفظ سلامت
اکسيژن از طريق خون به عضلات منتقل مي شود. در صورت نرسيدن اکسيژن بهخون، عضلات اسيدلاکتيک ترشح مي کنندمصرف منظم آب به مغز کمک مي کند تادماي بدن را کنترل کند. براي حفظ رطوبت چشم ها، بيني و دهان، بدنبه آب نياز دارد. آب علاوه بر نرمي مفاصل، از اعضاي بدن محافظت ميکند.

به گزارش MSN از کل وزن بدن ?? درصد آن از آب تشکيل شده است کههر روز مقداري از آن از طريق عرق کردن، ادرار و نفس کشيدن از دست ميرود. اگر چه مصرف روزي ? ليوان آب توصيه شده است اما درواقع مقدار آب مورد نياز بدن به عوامل مختلف از جمله جنسيت، سن،فعاليت بدني، آب و هوا، ابتلا به بيماري و … ارتباط دارد.
يک فرد سالم و فعال با يک رژيم غذايي سالم مي تواند آب مورد نياز بدنرا تامين کند.

نکات زير درباره نوشيدن آب خواندني است:

* قبل از احساس تشنگي، آب بخوريد. * به هنگام فعاليت بدنيآب را قبل از فعاليت، در حين آن و پس از ورزش کردن بخوريد. * آبرا به نوشيدني هاي ديگر ترجيح دهيد. * آب بدن را از طريق ميوههايي مانند گوجه فرنگي، هندوانه، طالبي، کرفس و خيار تامينکنيد. خوب است بدانيد که زمان دقيق مصرف آب اهميت زيادي دارد و حداکثرتاثير را روي بدن خواهد گذاشت. * مصرف ? ليوان آب، ناشتا، اعضايداخلي بدن را فعال مي کند. * مصرف يک ليوان آب نيم ساعت قبل از هروعده غذايي، به هضم غذا کمک مي کند. * خوردن يک ليوان آب قبل از حمامبه کاهش فشار خون کمک مي کند. * براي جلوگيري از سکته مغزي ياحمله قلبي، قبل از خواب يک ليوان آب بخوريد.

?? خاصيت مهم مصرف آب عبارتند از:

* سلامت پوست: رطوبت پوست مانع پيري مي شود وپوست سالم تر مي ماند.

* سردرد: ?? درصد مغز هر فرد از آب تشکيل شده است. بنابراين کمبود آببدن، باعث سردرد مي شود.

* کمر درد: اين ناراحتي بر اثر کمبود مايعات در بدن به وجود مي آيد.ديسک هاي موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مايعات است و مانندکمک فنر عمل مي کند، فعاليت بدني منظم و ميزان کافي مايعات، ديسک هارا آب رساني کرده و به آن ها اجازه مي دهد تا قسمت فوقاني بدن راحمايت کنند.

معمولا مايع درون ديسک در تحمل ?? درصد وزن بدن نقش دارد در حالي کهخود اسکلت ديسک تنها در تحمل ?? درصد وزن بدن نقش دارد. افت مايعات،اسکلت را مجبور مي کند وزن بيشتري را تحمل کند و در نتيجه درد وناراحتي به وجود مي آيد.

* کاهش عفونت: سيستم لنفاوي موجود در بدن وظيفه دفع ضايعات را دارد.اين سيستم قبل از ورود سموم به جريان خون، آن ها را مي شکند. آبناکافي در سيستم لنفاوي در بدن اختلال ايجاد مي کند و در نتيجه مقاومتبدن را در مقابل عفونت هاي خطرناک کاهش مي دهد.

* تمرکز: آب مي تواند سموم موجود در بعضي از فرآورده هاي غذايي مانندافزودني ها و مواد نگه دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال ترشدن فرد و افزايش تمرکز مي شود.

* آرتروز: آب در نرم کردن مفاصل بين استخوان ها نقش اساسي دارد. کمبودآب، سايش بين سطح غضروف ها را افزايش مي دهد و در نتيجه باعث درد وورم مفاصل مي شود.

* بوي دهان: بوي نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهاندر از بين بردن باکتري هاي موجود در دهان و آب رساني به زبان نقشموثري دارد.

* گرفتگي عضلات: اکسيژن از طريق خون به عضلات منتقل مي شود.در صورت نرسيدن اکسيژن به خون، عضلات اسيدلاکتيک ترشح مي کنند کهگرفتگي عضلاني به وجود مي آورد. آب کافي يعني تامين اکسيژنخون.

*درمان آسم: آسم، مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهي را با مصرفآب کافي پيش گيري و يا درمان کنيد.

* فشار خون بالا: تقريبا ?? درصد حجم خون از آب تشکيل شده است.بنابراين حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگي دارد. به محضافت حجم خون، مويرگ هاي کم تر فعال بسته مي شود تا قسمت هاي فعالتر به خون کافي دسترسي داشته باشند. با بسته شدن رگ ها، به عضلاتفشار وارد مي آيد و مصرف آب مي تواند فشار وارد بر عضلات را تسکيندهد.

like
امتياز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:51 توسط jalal |

جویدن ناخن و روشهای درمانی

جويدن ناخن که معمولاً در کودکان و نوجوانان ديده مي شود، يک عادتاجباري دهاني و يکي از رفتارهاي تکرارشونده است که موجب آسيب رساندنبه ظاهر فرد يا هرگونه آسيب فيزيکي مي شود. از ديگر اينقبيل عادت ها مي توان به کندن پوست (درماتيلومانيا)، کشيدن مو(تريکوتيلومانيا)، گاز گرفتن پوست (درماتوفاژيا)، وگرفتن بيني (هينوتيلکسومانيا) اشاره کرد. جويدن ناخن درپزشکي اونيکوفاژيا نام دارد. اکثر افرادي که دچار اين عادتهستند، اينقدر ناخن هايشان را مي جوند که ناخن ها به خون ريزي ميافتند. نوک انگشتان اين افراد هميشه قرمز و زخمي است و احتمالعفوني بودن آنها هم بسيار زياد است. اين افراد معمولاً دست هايشان راپنهان مي کنند تا کسي ظاهر نامساعد ناخن هاي آنها را نبيند. اينمسئله بر اعتماد به نفس آنها نيز تاثير منفي دارد. شيوع جويدنناخن

جويدن ناخن عادتي است که معمولاً از اواخر کودکي آغاز مي شود. بسيارياز کودکان اين عادت را از سن خيلي پايين شروع مي کنند. اما دراکثر موارد، اين عادت در اواخر کودکي يا اوايل نوجواني آغاز مي شود.اين عادت آنقدر شايع است که برخي تحقيقات نشان مي دهد، بين ?? تا ??درصد از کودکان گروه سني ? تا ?? سال به آن مبتلا هستند. جويدنناخن فقط منحصر به کودکان نيست، بلکه نوجوانان، جوانان و حتي بسيارياز بزرگسالان نيز دچار اين عادت هستند. بسياري از کودکانيکه با اين عادت بزرگ مي شوند، تا بزرگسالي و حتيسالخوردگي هم آن را با خود دارند. شيوع جويدن ناخن در نوجوانان?? درصد و در جوانان ?? تا ?? درصد است. جالب توجه است که ? درصد ازافراد بزرگسال نيز به اين عادت مبتلا هستند.روانشناسي جويدن ناخن

بااينکه جويدن ناخن مثل کشيدن مو، گرفتن بيني و ساير رفتارهايتکرارشونده عادي بسيار شايع است اما معمولاً به درستي تشخيص داده نشدهو درمان نمي شوند. تئوري هاي مختلفي درمورد جويدن ناخن وجود دارد کهمتداول ترين توضيح براي اين عادت اين است که نوعي روش تخليه استرس ميباشد.

برخي تئوري ها عنوان مي کنند که اين عادت با ژنتيک افراد مرتبط استدرحاليکه تئوري هاي ديگر باور دارند که اختلالي وسواسي-جبري است.همچنين مشاهده شده است که برخي افراد از روي گرسنگي يابي حوصلگي ناخن هايشان را مي جوند. در برخي کودکان، جويدن ناخنبا مکيدن شست دست مرتبط است اما لزوماً تمامي کودکاني که شست دستهايشان را مي مکند، به جويدن ناخن هم روي نمي آورند. ازآنجاکه اينعادات بعنوان رفتارهاي تکرارشونده متمرکز بر بدن طبقه بندي مي شوند،زير گروه اختلالات وسواسي-جبري نيز مي باشند. اما برخي متخصصينسلامتي بر اين عقيده هستند که اين عادات را نمي توان جزء اختلالاتوسواسي-جبري تلقي کرد. منبع : نازپاتوق. بااينکه هنوز تحقيقاتزيادي در اين زمينه در دست انجام است، در اينجا به بررسي عوامل متداولتاثيرگذار بر روانشناسي عادت جويدن ناخن مي پردازيم.

ژنتيک: يکي از تئوري هاي مربوط به عادت جويدن ناخن اين است که اينعادت با ژنتيک فرد مرتبط است. اگر يکي از والدين اين عادت راچه در زمان کودکي يا تاکنون داشته باشد، اين احتمال وجود دارد کهفرزند او هم دچار اين عادت شود. اين يعني، احتمال ابتلا به عادتجويدن ناخن در اين کودکان بيشتر است.

 تسکين استرس و تحريک: مشاهده شده است که اکثر افراديکه به اينعادت مبتلا هستند، وقتي استرس دارند، از اين عادت خود به لذت و تسکينمي رسند. جويدن ناخن تاثيري آرامش بخش بر اعصاب دارد و ميزان تحريک راکاهش مي دهد. به طور خلاصه، جويدن ناخن فعاليتي براي تحريک اعصاب درمواقعيکه احساس استرس و بي حوصلگي دارند، مي باشد. مثل اين ميماند که با جويدن ناخن فرد سيستم عصبي خود را تنظيم مي کند.

کمال گرايي: جويدن ناخن مي تواند به خاطر تلاش مداوم فرد برايدرست کردن نا منظمي هاي ناخن هايش باشد. اين افراد به خاطر حساسيتبالاي خود مدام ناخن هايشان را وارسي مي کنند تا بي نظمي هاي آن را باجويدن اصلاح کنند. البته در اکثر موارد اين کار موجب آسيب بيشتر ميشود. روانشناسي جويدن ناخن اين افراد به کمال گرايي آنها بر ميگردد، يعني دوست دارند ناخن هايي بي عيب داشته باشند.

حالا ديگر جنبه هاي مختلف روانشناسي جويدن ناخن و عوامل مختلفيکه بر آن تاثيرگذار است را مي دانيد. برخي تئوري ها عنوان ميکنند که کمبود ويتامين هم ممکن است موجب پديد آمدن اين عادت شود.اما، جويدن ناخن کاري ناسالم است و مي تواند ميکروب ها را از زير ناخنبه دهان منتقل کرده و موجب بيماري شود. علاوه بر اين،  ايناختلال براي دندان ها نيز مضر است چون استرس و فشار زيادي بهآنها متحمل مي کند.

روش هاي درماني مختلفي براي ترک اين عادت وجود دارد. داروهايي مثلداروهاي ضدافسردگي، ويتامين B اينوزيتول و از اين قبيل. برخي بارفتار درماني که شامل تمرينات برگرداندن عادت و درمان کنترل محرکاست بهبود مي يابند. روش درماني اول، تمرينات برگرداندن عادت بهاز بين بردن عادت ناخن جويدن و جايگزين کردن آن با يک عادت مفيدو سازنده اقدام مي کند اما روش دوم، درمان کنترل محرک، به شناختن وريشه کن کردن محرکي که موجب اين عمل مي شود، مي پردازد.گريزدرماني نيز معمولاً براي درمان جويدن ناخن موثر است. در اينروش درماني، از راه هاي مختلفي مثل پوشاندن ناخن ها با لاک يانوارهاي لاستيکي و از اين قبيل براي جلوگيري از جويدن ناخن هااستفاده مي شود. ترکيبي از اين روش ها معمولاً نتيجه بهتري به همراهخواهد داشت. براي درمان عادت جويدن ناخن در کودکان، ساير اعضايخانواده بايد درک خوبي از روانشناسي اين عادت پيدا کنند تابتوانند براي از ميان بردن اين عادت به کودک کمک کنند.

like
امتياز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:51 توسط jalal |

سرطان مری، ارمغان نوشیدنی های داغ
امروزه به بررسي مواد غذايي مصرفي پس از ورود به بدن و اثراتمفيد يا مضر آن بسيار پرداخته مي شود، اما موضوعي كه كمتر به آنتوجه مي شود عادات غذايي نادرست برخي افراد هنگام صرف غذاست.

يكي از اين عادات غلط، خوردن غذاها و نوشيدني هاي داغ است كه مي تواندروي ارگان هاي مهم بدن نظير گلو، ناي و مري اثرات نامطلوبيبر جاي گذاشته و فرد را به بيماري هاي خطرناكي دچاركند.

از آنجا كه بافت هاي بدن با غذاهاي داغ هماهنگ نيستند، به هميندليل خوردن غذاهاي داغ سرعت تعويض و توليد سلول هاي بدن را افزايشداده و افزايش سرعت توليد سلول ها مي تواند احتمال سرطاني شدن آنها رازياد تر كرده و به توليد تومور منجر شود.

يكي از شايع ترين بيماري ها در اين زمينه «سرطان مري» است كه طبقتحقيقي گسترده هر ساله تعداد زيادي از افراد را درگير ميكند.

اين سرطان همانند ساير سرطان ها بر اثر رشد بي رويه سلول ها و بيشتردر افراد بالاي ?? سال بروز مي كند و به دليل آن كه نشانه اي ندارد تامرحله پيشرفته، تشخيص داده نمي شود.
معمولا سرطان مري در طبقات اجتماعي پايين جامعه بيشتر مشاهده ميشود و در مردان شيوع بالاتري دارد.

همچنين در افراد كهنسال به دليل ضعيف شدن سيستم ايمني بيشتر ازافراد جوان و كودكان ديده مي شود.

شايع ترين علامت سرطان مري احساس گيركردن غذا در مري است كه بهطور پيشرونده اي شدت آن افزايش مي يابد، به طوري كه در ابتدا ايننشانه گاهي بروز مي كند و منحصر به مصرف غذاهاي جامد و سفت مانندنان، ميوه و گوشت است، اما با پيشرفت بيماري، بلع غذا سختتر شده و در نهايت، فرد حتي در خوردن مايعات نيز دچار اشكال ميشود.

در اين زمان دست كم در حدود ?? درصد فضاي مري به وسيله تومور اشغالشده است.

بي اشتهايي و كاهش وزن در اين بيماران شايع است و در صورت پيشرفتبيماري، سرطان به نقاط ديگر حمله كرده و باعث بروز فلج تارهايصوتي حنجره، اختلال در صحبت كردن، سرفه و... مي شود.

در مورد آسيب پذيري بافت مري نيز بايد گفت كه اين بافتبرخلاف ساير بافت هاي دستگاه گوارش يك لايه مخاطي كمترداشته و باعث صدمه و ايجاد زودهنگام سلول هاي سرطاني در اينناحيه مي شود.

? چند توصيه

براساس نتايج يك پژوهش نوشيدن يك فنجان چاي در مدتي كمتر از? دقيقه پس از ريختن آن از قوري، در مقايسه با چاي كه ? تا? دقيقه پس از ريختن نوشيده مي شود، خطر سرطان مري را ? برابرافزايش مي دهد و نوشيدن چاي داغ حداقل سبب ?? تا ?? درصدمرگ و مير سلول هاي بدن مي شود.

مايعات و غذاهاي داغ همان گونه كه مي توانند منجر به سرطاني شدنسلول هاي بدن شوند، در صورتي كه در ظروف پلاستيكي ريخته شوند ميتوانند سموم شيميايي اين ظروف را آزاد و در خود حل كنند و با ورود بهبدن با تحريك و تاثير بر آنزيم و سلول ها منجر به بروز عوارض مضاعف وناگوار تري شوند.

هنگام تهيه آب قند يا شير (براي نوزاداني كه از شير خشك استفادهمي كنند) از آب جوشيده داغ استفاده نكنيد.

كودكان را به خوردن شير با دماي معمولي عادت دهيد و اين را بدانيد كهغذاهاي خيلي داغ موجب ترس و بي ميلي كودك نسبت به صرف غذا خواهد شد.

like
امتياز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:51 توسط jalal |

کیوی را با پوست نخورید


 
يک کارشناس تغذيه معتقد است: مصرف کيوي با پوست براي دستگاهگوارش مناسب نيست و ميتواند ورم معده را به همراه داشتهباشد.
کيوي يکي از مهمترين ميوههايي است که در فصل پاييز در دسترس استو به دليل محتواي بالاي ويتامين C براي تقويت سيستم ايمني بدن بسيارمفيد است.
وي استحکام لثه و کاهش کلسترول، اسيد اوريک و تريگليسيريد را ازديگر اثرات مصرف کيوي دانست.
 
اين کارشناس تغذيه با اشاره به وجود آنزيمهايي براي هضم غذا وپروتئين در کيوي، خاطرنشان کرد: اگر کيوي بعد از غذا مصرفشود ميتواند به هضم غذا کمک کند.
آنتي اکسيدان موجود در کيوي مي تواند از انواع سرطان ها خصوصا سرطاندستگاه گوارش پيشگيري نمايد.
 
وي در خصوص دانههاي سياه موجود در کيوي گفت: اين دانهها به دليلفيبر بسيار بالايي که دارند براي افرادي که دچار يبوست هستند نقشملين دارد و استفاده از آن قبل از خواب مي تواند به حرکات دوديدستگاه گوارش کمک کند.
 
اين کارشناس تغذيه با بيان اينکه مصرف دو عدد کيوي متوسط در روز معادليک واحد ميوه با ?? کالري انرژي است، ادامه داد: البته مصرف زياد ازحد کيوي ميتواند براي دستگاه گوارش مشکلاتي ايجاد کند.
شيرمستي با تاکيد بر اينکه مصرف کيوي براي کودکان زير يکسال توصيهنميشود، افزود: اين ميوه ممکن است حساسيت زا باشد.
وي تصريح کرد: در تب سنتي کيوي ميوهاي صفرابر است و به همين دليل مصرفزياد آن براي افرادي که سنگ صفرا دارند توصيه نميشود.
اين کارشناس تغذيه در خصوص افرادي که کيوي را با پوست مصرف ميکنند، گفت: مصرف کيوي با پوست براي دستگاه گوارشمناسب نيست و اگرچه توصيه مي شود اکثر ميوهها با پوستمصرف شوند، اما اين براي ميوههايي است که پوست نازک و نرمدارند.


like
امتياز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:51 توسط jalal |

یک راه‌حل ساده برای رفع گرفتگی بینی


متخصص گوش، حلق و بيني تشريح کرد
متخصص گوش، حلق و بيني گفت: بهترين و سادهترين کار درمواجهه با گرفتگي بيني شستوشوي بيني با استفاده از سرمهاينمکي موجود در داروخانههاست که هر چقدر تناوب و تعداد اينشستوشوها بيشتر باشد، تأثير بهتري دارد.
 

 


مهتاب رباني اناري در گفتوگو با خبرنگار بهداشت ودرمان فارس اظهار داشت: گرفتگي بيني در اين فصل سال شايعاست، البته به خاطر آلودگي هوا نيز گرفتگي بيني بيشترديده ميشود که ناشي از عفونتهاي ويروسي، حساسيت و آلرژي است.
متخصص گوش، حلق و بيني گفت: بهترين و سادهترين کار درمواجهه با گرفتگي بيني شست و شوي بيني با استفاده از سرمهاينمکي موجود در داروخانههاست که هر چقدر تناوب و تعداد اين شست وشوها بيشتر باشد تأثير بهتري برجاي خواهد گذاشت.
استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: اگرگرفتگي بيني عليرغم اين درمان ساده بعد از 5 تا 7روز باقي بماند، نياز به پيگيري و درمان دارد.
متخصص گوش، حلق و بيني تصريح کرد: در گرفتگيهاي بينيمزمن و گرفتگيهايي که همراه با ترشحات چرکي يا خونيباشند و به تنفس دهاني و خُرخُر شبانه فرد منجر شوند مراجعه بهپزشک متخصص الزامي است.
رباني اناري در پاسخ به پرسش فارس مبني بر اينکه استفاده ازبخور تا چه ميزان در درمان گرفتگي بيني نقش دارد،گفت: استفاده از بخور در مواقعي که رطوبت محيط کم و هوا خشک باشدتوصيه ميشود.
متخصص گوش، حلق و بيني تصريح کرد: بخور گرم و سرد تفاوتچنداني با هم ندارد، به جز در بيماريهاي التهابي شديد راههايهوايي که به انسداد نسبي تنفس در اطفال منجر ميشود که در آن مواقعگاهي استفاده از بخور سرد ترجيح داده ميشود.
انتهاي پيام/


like
امتياز : 4 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:50 توسط jalal |

علل ودرمان سرماخوردگی ازدیدگاه طب سنتی ابن سیناسرماخوردگي يا التهاب دستگاه تنفسي، يک بيماري عفوني مجاريتنفسي فوقاني(بيني و حلق) است که در اثر عفونتهاي ويروسي يا باکترياييآغاز مي شود.سرماخوردگي خود را از ابتدا به صورت آبريزش ياگرفتگي بيني و معمولاً تب خفيف و سوزش گلو نشان ميدهد.

علائم سرماخوردگي: تب، احساس خستگي زودرس، درد استخواني،عضلاني، سردرد، آب ريزش بيني، گرفتگي بيني، سوزش گلو،آبريزش از چشم و....


مهمترين علت سرماخوردگي :ضعيف شدن سيستم دفاعي بدن است

?عوامل تضعيف سيستم دفاعي بدن:

1.تغذيه نادرست

2.داشتن ناراحتي هاي روحي ،استرس واضطراب3.دودسيگار وسيگاركشيدن


4.قرارگرفتن درمعرض مواد شيميايي به صورت هاي مختلف مثلا خوردنمواد غذايي بسته بندي شده كه به شكل هاي گوناگون دارايموادنگهدارنده مي باشند مانند انواع شكلات ها ،كيك ها،چيپس ، پفك ،ماكاروني ،سوسيس وكالباس و...


5.خوردن قند وشكر به شدت سيستم دفاعي بدن را تضعيف مي كند.(انواعشيرني ها)


6.بالا بودن كلسترول ،تري گلسيريد وقند خون نيز باعث تضعيف سيستمدفاعي بدن مي شود


7.نداشتن پوشش مناسب درفصل سرما ونداشتن فعاليت بدني از جملهورزش

?پيشگيري ودرمان سرماخوردگي :


بدن بايد درمقابل ويروس سرماخوردگي مقاومت كند بنابرايندرهنگام سرماخوردگي استراحت وخواب كافي مي تواند كليدموفقيت شما باشد


همبنكه اولين علائم سرماخوردگي مانند تب ، ،سوزش گلو، آبريزش بيني وساير علائم سرماخوردگي رامشاهده كرديدازخوردنشيرينجات ،قندوشكر وانواع گوشت ،آب گوشت وفرآورده هايحيواني (لبنيات و...) به مدت 24 تا30 ساعت به شدت پرهيز كردهواستراحت كنيد.


بايد به ميزان فراوان ازمايعات گرم استفاده شود مانند انواعچاي ها ودم نوشي هاي گياهي مانند پونه ،نعنا ،بنفشه،گل گاوزبان،زنجبيل و...وهمچنين از آب ميوه هاي طبيعيازجمله آب هويج،آب پرتغال وليموشيرين ،سيب وانواع سوپ وآشهايي كه گندم يابلغور داشته باشند به وفور استفاده كرد.


تذكر:در صورت بالابودن دماي بدن وتب بالا از گرمي ها ي ذكرشدهاستفاده نشود و وبجاي آن دم كرده گل بنفشه كه ضد درد، ضدتب وضدعفونت مي باشد استفاده شود..(يك قاشق غذاخوري گل بنفشه به همراهيك فنجان آب جوش مانند چاي دم كرده وباكمي عسل ميل شود) ضمنا جهتدر صورت مقاوم بودن طب علاوه مصرف دم كرده گل بنفشه مي توان ازشربت خاكشيراستفاده نموده (دوالي سه قاشق غذاخوري خاك شير به اضافه يكقاشق غذاخوري شكربه اضافه 5قاشق غذاخوري عرق كاسني به اضافه يك قاشقكلاب كه آنهارا تماما داخل يك ليوان ريخته والباقي آن را با آبپركرده ومصرف نماييد)


يكي ازراه هاي تقويت سيستم دفاعي بدن فعاليت وورزش روزانه است


براي پيشگيري ازسرماخوردگي ودرصورت مبتلا شدن برايكاهش علائم آن ازچهار گل وچهارتخمهاستفادهنماييد.چهارگل: از مخلوط هفت گياه تشكيل شده كهاصطلاحا چهار گل گفته مي شود (عناب ، پرسيا وشان،پنيرك ،سه پستان ،پونه ونيلوفر) اين گياهان راميتوان از عطاري ها تهيه نمود.براي پيشگيريازسرماخوردگي ويا به محض اينكه احساس كرديد ميخواهيد دچارسرماخوردگي شويد 2فاشق چاي خوري ازچهار گل رادريكقوري مانند چاي دم كرده وباعسل يانبات ميل شود.

چهارتخمه:درشروع سرما خوردگي ترشحات بيني وپشت حلقو...رقيق است براي پيشگيري ازغليظ شدن وچسبنده شدنترشحات ودرنتيجه عفونت گلو وريه وگرفتگي صداو...ازچهار تخمه استفاده نماييد .چها رتخمه علائم وعوارضسرما خوردگي را به شدت كاهش مي دهد .بهترين زمان مصرف شب ها قبلازخواب وصبح ها ناشتا مي باشد .مانند چهارگل دم كردهواستفاده نماييد .
چهار تخمه ازهفت نوع تخم گياه تشكيل شده است (به دانه،قدومه ، تخم مرو،بالنگو،اسفرزه،بارهنگ وصمغ عربي).

به دانه سرد وتر است وترشحات هنجره وگلو رارقيق ميكند ومانعازگرفتگي صدا وناراحتي هاي ريوي ميشود.

قدومه خنك كننده است ودماي بدن راپايين مي آورد ومانند خاك شيرعمل ميكند.

اسفرزه شديدا حالت ژله اي ايجاد ميكند ونرم كننده گلو وريهاست

بارهنگمجاري تنفسي رااز خشكي نجات مي دهد

صمغ عربي ضد التهاب وكورتون طبيعي است.
توضيح مهم:درصورت داشتن ترشحات بيني وپشت حلق شبها به پشتنخوابيد تاترشحات وارد ريه نشود بلكه زيرسرتان بالش بلندبگذاريدوبه پهلوبخوابيد زيرا ترشحات بايد ازبيني دفع شونديااينكه وارد معده شده وازبدن دفغ مي شوند.

بطور كلي چهار گل وچهار تخمه نقش سم زدايي رادربدنايفا مي كنند.
نكات مهم :
vصبح رابا نوشيدني هاي گرم آغاز كنيد
vروزانه سيب ميل نماييد سيب به دليل دار بودن بافت متخلخل ، سموم بدنراجذب وبع دفع مي كند.حافظه وسيستم دفاعي بدن را تقويت ميكند.اين ميوهدرصورتيكه كاملا رسيده وشيرين باشد دركاهش علائم سرماخوردگي خيليجدي عمل مي كند.
سيب رنده شده + عسل براي كاهش علائم سرماخوردگي بسيار مفيداست
در طول دوره سرماخوردگي هرشب داخل يك سيب راخالي كنيد ويك قاشقمرباخوري عسل درون آن بريزيد،تاصبح بماند شهد بسيار لذيذي ايجاد ميشود كه صبح ناشتا ميل نماييد .ازشلغم هم به همين صورت ميتوان استفادهكرد.
vدرروزهاي سرد زمستان ازدم كرده زنجبيل ودارچين استفاده نماييدتابيمار نشويد (نصف قاشق چاي خوري زنجبيل دريك فنجان آب جوش)

v3/2 وزن بدن را آب تشكيل مي دهد پس بهترين غذا براي بدن انواعآش هاست


vشب ها حرارت بدن كم مي شود بهتر است ازخوراكي هاي سردي مثل لبنياتو... استفاده نشود
v
vخوراكي هاي مناسب زمستان :ارده شيره انگور ،شيره توت،چهارمغز(پسته ،فندق و...)
vيك معجون مفيد براي يك خواب خوب

1 قاشق چاي خوري زنجبيل +كنجد 150گرم +عسل 300گرم
ازاين تركيب مقداري درون ليوان ريخته وشربت تهيه كرده ميل نماييد
فرسنتده :رضاlike
امتياز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:50 توسط jalal |

توصیه هایی برای تغذیه دانش آموزان در زنگ های تفریح


توصيه هايي براي تغذيه دانش آموزان در زنگ هاي تفريحتوصيه هايي براي صبحانه:


يک ليوان يا يک دوم ليوان آب ميوه به اضافه نان به مقداري که اشتهادارند همراه با پنير يا شير و يکي دوبار در هفته استفاده ازخامه، کره و مربا است. ارزش غذايي پنير از خامه و کره بيشتر است.گاهي استفاده از غلات صبحانه همراه با يک ليوان شير هم ميتواندمفيد باشد.


* بچه هايي که نسبت به شير حساس هستند بهتر است حتماپنير مصرف کنند. حتي ميتوان از ماست چکيده و سفت هم بهعنوان صبحانه استفاده کرد.


*بچه ها در روزهايي که ورزش دارند بايد صبحانه بيشتري بخورند ويا يک ميان وعده مانند نان و پنير و گردو همراه داشتهباشند. حتي ميتوانند از بعضي کيک ها و کلوچه ها به خصوص آنهاييکه مغز گردو دارند استفاده کنند. دکتر کيمياگر توصيهميکنند، بچه ها هنگام صرف صبحانه يا ميان وعده به هيچوجه ازچيپس يا پفک استفاده نکنند.


*براي بچه ها يک برنامه متنوع صبحانه داشته باشيد و از خودشان همکمک بگيريد تا صبحانه خوردن برايشان جذاب شود.

*براي تهيه ميان وعده اي که در مدرسه همراه ميبرند از پيش برنامهريزي کنيد. از پيش مواد غذايي را به صورت عمده تهيه کنيد. کليخريد کردن هم ارزان تر است و خيال تان هم از بابت مواد اوليه راحتخواهد بود.


*هر شب يک مدت زمان خاص را به تهيه و آماده کردن ميان وعده روز بعداختصاص دهيد.


*ميوه ها را هم در اين ميان وعده در نظر بگيريد. تنوع غذايي رارعايت کنيد.
 
 *کودکان از خوردن غذاهايي که خودشان درست کرده اند لذت ميبرند.اجازه بدهيد آنها هم در اين کار کمک کنند.


*يک بسته نايلون فريزر تميز براي بسته بندي اين ميان وعده ها کناربگذاريد.


*اگر تصميم به درست کردن غذاهاي جديد داريد حتما از از پيشاز کودک بخواهيد تا آن را بچشد و اگر دوست داشت برايش تهيهکنيد.


*اگر سيب پوست کنده به کودک خود ميدهيد سطح آن را با کميآبو آب ليمو اسپري کنيد تا در زمان مصرف در مدرسه سياه نشود.


*اگر به کودک تان پول براي خريد کردن از مغازه ها نميدهيدخودتان چند مدل بيسکويت يا کيک سالم تهيه کنيد و به او بدهيد تاهمراه ببرد.


*سعي کنيد سالاد و گوجه فرنگي را آخر از همه بهساندويچ اضافه کنيد و زياد فشار ندهيد تاله نشود و خمير نان راشل نکند.


*بهترين ميان وعده يک لقمه نان و پنيرو سبزي يا گردو يا نانو کتلت و کوکوي خانگي است. درهر حالت بهتر است از کالباس ياسوسيس براي تغذيه کودکان استفاده نشود.


*خريد از بوفه با توجه به اين که در بيشتر بوفه هاي مدارس غذاهايآماده با سوسيس و کالباس ارائه ميشود، مناسب نيست. در صورت سالم بودنغذاهاي خانگي اين بوفه ها کودک ميتواند گاهي از غذاهاي بوفهاستفاده کند.

like
امتياز : 3 | نظر شما : 1 2 3 4 5 6 |
+ نوشته شده در دوشنبه 1 تير 1394ساعت 7:50 توسط jalal |

صفحه قبل 1 ... 439 440 441 442 صفحه بعد