ساعت 16:22 امروز زلزله*ای به بزرگی 6.1 در مقیاس ریشتر بخش کاکی از توابع شهرستان دشتی استان بوشهر را لرزاند. مرکز این زمین لرزه 6.1 ریشتری شهر کاکی در نزدیکی خورموج گزارش شده و زمین*لرزه در عمق 12 متری زمین به وقوع پیوسته است.
بر اساس این گزارش به دلیل زمین لرزه نسبتا شدید کوه مند در اطراف کاکی ریزش شدید داشته و گرد و خاک زیادی در اطراف کوه دیده می*شود.
زمین لرزه 6.1 ریشتری ظهر امروز چندین پس لرزه داشته اما تاکنون گزارشی از خسارات مالی و یا جانی آن تهیه نشده است.

گفتنی است چند روز پیش نیز زمین*لرزه‎ای به بزرگی 4.2 ریشتر شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی در استان بوشهر را لرزانده بود.

خسارات تخریبی زیاد در شهر شنبه

فرماندار دشتی در گفت*وگو با فارس در دشتی گفت: زلزله عصر امروز خسارت تخریبی زیادی در شهر شنبه داشته است.

سید علی هاشمی افزود: در همین ارتباط ستاد بحران شهرستان دشتی تشکیل شده است و درخواست نیروهای کمکی از شهرستان*های دیر، جم و تنگستان صورت گرفته است.وی افزود: بر اثر این زلزله بخش*هایی از کوه دیرمی و مند ریزش کرده است.

همچنین فرماندار درخواست بالگرد برای کمک*رسانی به زلزله زدگان نموده است.


اجساد سه تن از زیر آوار بیرون کشیده شد

به گزارش خبرنگار فارس زلزله عصر امروز در دشتی تاکنون 29 پس*لرزه داشته است و بر اساس آخرین گزارش*ها تاکنون این زلزله 100 مجروح و سه کشته برجای گذاشته است.


شهرستان دشتی همچنان می*لرزد


زمین*لرزه*های شهرستان دشتی همچنان ادامه دارد و تاکنون سه نفر کشته از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

پس از وقوع یک زمین لرزه 6.1 ریشتری ساعت 16 و 22 دقیقه عصر امروز در کاکی، پنج زمین لرزه بالای چهار ریشتر دیگر نیز در این شهرستان به وقوع پیوست.

بر اساس گزارشات رسیده تا کنون سه نفر در شهر شنبه از زیر آوار بیرون کشیده شده است.

فرماندار شهرستان دشتی با اشاره به تشکیل ستاد بحران در این شهرستان، اظهار داشت: در حال حاضر نیروهای امدادی در حال فعالیت در این منطقه هستند و تلاش برای کمک به آسیب دیدگان هستند.

سید علی هاشمی با اشاره به درخواست برای عزیمت گروه*های امدادی از دیگر شهرستان*های استان بوشهر، ادامه داد: در حال حاضر گزارش دقیقی از خسارات جانی و مالی حادثه در دست نیست و بررسی برای شناسایی ابعاد دقیق این حادثه در دست بررسی است.

این زمین لرزه تاکنون بیش از 30 پس*لرزه خفیف نیز داشته است.


اعزام گروههای ارزیاب اورژانس به مناطق

رئیس اورژانس کشور گفت: گروههای ارزیاب اورژانس به منطقه زلزله زده در استان بوشهر اعزام شده*ا*ند تا وسعت حادثه و امکانات مورد نیاز را برآورد کنند،همزمان ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس مجهز به تجهیرات نجات و پزشک از استانهای همجوار به سمت منطقه زلزله زده درحال حرکت است.

محمدتقی طالبیان افزود: هنوز مأموران اورژانس به محل حادثه زلزله در استان بوشهر نرسیده*اند اما گروههای ارزیاب اعزام شده*اند و به زودی برآورد خود را از تعداد مجروحان و حادثه دیدگان اعلام می*کنند.

وی گفت: همزمان دو دستگاه اتوبوس آ*مبولانس از شیراز و اهواز به سمت منطقه زلزله زده در استان بوشهر اعزام شده*اند تا در کنار امکانات خود استان بوشهر به زلزله زدگان رسیدگی کنند و امکانات کافی در این استان برای پوشش همه نیازها برقرار بماند.

سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز همزمان ۸ تیم ارزیاب را از استانهای فارس و بوشهر به منطقه زلزله زده اعزام کرده است.


تخریب 100 درصدی یک* روستا در زلزله


رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال*احمر با اشاره به وقوع زلزله 6/1 ریشتری در بوشهر، از اعزام 20 تیم عملیاتی به مناطق زلزله*زده خبر داد.

محمود مظفر همچنین گفت: در حال حاضر 100 امدادگر در محل حادثه حضور دارند.

وی با بیان اینکه بیشتر خسارت در منطقه «خورموج» بوده است، گفت: بر اساس گزارشات اولیه، یک روستا با نام «باغان» در این زلزله به صورت 100 درصد تخریب شده است.

به گفته مظفر، بیشترین تخریب*ها بر اساس گزارشات اولیه در روستای «سنا» و «باغان» بوده است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال*احمر همچنین اظهار کرد: تعدادی از مردم این منطقه نیز مجروح شده*اند.اعزام گسترده نیروهای امدادی به مناطق زلزله*زده/ ارتباط زمین لرزه با نیروگاه اتمی کذب محض است

استاندار بوشهر گفت: در حال حاضر همه نیروهای امدادی استان بوشهر در حال کمک*رسانی به مناطق زلزله*زده شهرستان دشتی هستند.
فریدون حسنوند در گفتگو با مهر اظهار داشت: به منظور کمک به مناطق زلزله*زدگان شهرستان دشتی، عملیات امداد و نجات آغاز شده و تلاش برای کمک به آسیب دیدگان این مناطق با جدیت انجام می*شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر گزارشی از خسارات این زمین لرزه در دست نیست و فعلا همه تمرکز خود را برای کمک*رسانی به این منطقه قرار داده*ایم و پس از پایان عملیات امداد و نجات به بررسی خسارات این زمین لرزه خواهیم پرداخت.

استاندار بوشهر همچنین خاطرنشان ساخت: آمار دقیقی از تلفات این زمین*لرزه در دست نیست.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر در ارتباط با وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر نیز بیان داشت: مرکز این زمین*لرزه با نیروگاه اتمی بوشهر فاصله زیادی دارد و هیچ ارتباطی بین این زمین لرزه و نیروگاه اتمی وجود نداشته و خبرهایی که در این زمینه منتشر شده، کذب است.


پیوستن سپاه امام صادق(ع) به مردم زلزله*زده / ایست و بازرسی پلیس در ورودی*های شنبه
سرپرست ستاد بحران استانداری بوشهر گفت: از اولین ساعات وقوع زلزله گروه*های امداد و نجات جمعیت هلال اهمر در مناطق زلزله*زده به ویژه شنبه مستقر شده*اند و امکانات اولیه را برای کمک به زلزله*زدگان فراهم آورده*اند.

کاظم مرادی گفت: سپاه امام صادق(ع) هم در قالب یک گردان در حال پیوستن به مردم زلزله*زده است.

وی افزود: تیم*های امداد هلال احمر در حال ورود به مناطق زلزله*زده هستند و به زودی بالگرد امدادی هم در منطقه مستقر خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: از اورژانس*های استان در خواست کمک صورت گرفته است.

فرماندار دیر نیز در مناطق زلزله*زده حضور پیدا کرده و اکیپ*های امدادی را برای کمک به مردم به همراه خود آورده است.

این گزارش حاکی است فرمانده نیروی انتظامی به همراه روسای پلیس*های تخصصی ، نیروهای راهور، پلیس راه ، نیرو*های عملیاتی و پشتیبانی پلیس در مناطق زلزله*زده حاضر شدند.

همچنین راه*های خروجی و ورودی منطقه زلزله*زده شنبه به وسیله ایست و بازرسی موقت پلیس تحت کنترل قرار گرفته است.کشته در زلزله دشتی / اعزام نیروهای بهداشت محیط به منطقه زلزله*زده

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کشته شدن 31 نفر در زلزله عصر امروز در شهرستان دشتی تاکنون خبر داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: زلزله 6.1 ریشتری دشتی تاکنون 31 نفر کشته بر جای گذاشته است.

وی افزود: تجهیزان پزشکی شامل آمبولانس، پزشک و نیروهای امدادی به مناطق زلزله*زده فرستاده* شده* است.

وی تصریح کرد: 22 آمبولانس به مناطق زلزله*زده فرستاده*ایم و همکاران بهداشت محیط و بیماری*های عفونی* هم در منطقه حضور دارند.

غلامرضا حیدری افزود: درمان*های اولیه را در محل انجام می*دهیم و اگر نیاز به درمان*های تخصصی بود افراد مجروح را به بوشهر اعزام می*کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امکانات ما برای درمان مجروحان کافیست اما نیروهای پزشکی اصفهان و شیراز هم اعلام آمادگی کرده*اند.