انحلال کمیته ویژه 5 نفره ارزی دولت دهم

انحلال کمیته ویژه 5 نفره ارزی دولت دهمبا تصمیم دولت تدبیر و امید و در راستای انحلال کارگروه*های ویژه اقتصادی دولت محمود احمدی*نژاد، کمیته ویژه پنج نفره ارزی دولت دهم منحل می*شود.
هیات وزیران دولت تدبیر و امید به ریاست حسن روحانی در جلسه یکشنبه هفته جاری خود با بررسی کارگروه*های ویژه ایجاد شده در دولت*های قبلی و اختیارات تفویض شده از سوی هیات دولت به آنها، برای اتخاذ برخی تصمیمات نسبت به لغو آنها اقدام کرد.

بر اساس این تصمیم هیات وزیران، در نظر دارد با سرعت عمل و فعالیت بیشتر، راساً نسبت به اتخاذ همه تصمیمات به طور متمرکز و سنجیده و هماهنگ اقدام تا از این طریق از اتخاذ تصمیمات بخشی و ناهماهنگ اجتناب کند.

در این راستا، یکی از کارگروه*های ویژه اقتصادی دولت دهم، کمیته ویژه پنج نفره ارزی بود که در زمستان سال 90 و پس از آشفتگی بازار ارز تشکیل شد.

برهمین اساس، کمیته ویژه ارزی نه به ریاست رئیس کل بانک مرکزی، بلکه به ریاست وزیر اقتصاد دولت دهم و عضویت وزرای اطلاعات، صنعت، کشور و رئیس کل بانک مرکزی تشکیل شد تا اين بازار را سر و سامان دهد.

كميته ارزي پنج نفره كه در ابتدا قرار بود موقتي و تنها براي خروج بازار ارز از آشفتگي باشد، در ادامه همچنان فعال باقی ماند؛ کمیته*ای که موازي كاري محض با بانك مركزي داشت و استقلال اين بانك را تحت تاثیر قرار داد و تصمیمات و دستورات كميته پنج نفره، بعدها برای بانك مركزي دردسرساز شد.

دو تصمیم جنجال*ساز کمیته پنج نفره ارزی از سال 90 تاکنون "برداشت از حساب بانکها بابت مابه*التفاوت ارز دریافتی" و "اخذ مابه*التفاوت نرخ ارز از دريافت كنندگان تسهيلات حساب ذخیر ارزی" بود که حالا با انحلال این کمیته، باید منتظر ماند و دید سرانجام این دو مصوبه در دولت یازدهم چه خواهد شد./خبرگزاري مهر